Program 2017

FESTIVALUL DE MUZICA CONTEMPORANA CLUJ MODERN, EDITIA A XII-A

Cluj-Napoca

Ediția a douăsprezecea a Festivalului Cluj Modern își propune să continue seria de succese crescânde a ultimelor ediții, ce i-au consolidat locul de reper pe harta culturală a țării, cu bune ecouri și peste graniță.

Oferta repertorială a ediției – una din principalele mize ale unei asemenea manifestări – este variată, inventivă, deschisă unui fertil dialog local-național-universal în creația muzicală. Se remarcă programul „DIASPORA – Between Energy and Nostalgy”, un sensibil barometru al prezențelor creative românești disipate în centre de mare anvergură și tradiție culturală ale străinătății – Berlin, Viena, Paris, Montreal, Heidelberg, Los Angeles – dar și paradoxala „străinătate” a Chișinăului.

Un alt program tematic cu tentă insolită este intitulat „Ethnochorologhion”, în care un repertoriu coral de factură modernă cu inspirație din folclor se intersectează cu piese avangardiste pentru percuție solo, conținând la rândul lor aluzii folclorice. Titlurile celorlalte seri – „Cluj à la carte”, „Strings Only”, Green Thing Ensemble – „Verde”, „Cvartetul Arcadia” întregesc un tur de orizont promițător.

Sunt prezentate lucrări devenite repere clasice ale înnoirii de limbaj și stil ale contemporaneității precum Cvartetul nr. 2 de Arnold Schoenberg sau celebra Ofrandă victimelor Hiroșimei de Krzysztof Penderecki – dar și lucrări în primă audiție mondială ale unor compozitori români – Cornel Țăranu, Ciprian Pop, Cristian Bence-Muk – sau străini - Miklós Csemiczky (Ungaria).

Manifestarea și-a asigurat colaborarea unor forțe interpretative clujene de cel mai înalt nivel: Cvartetul Transilvan, Corul de cameră Cappella Transylvanica, Cvartetul Arcadia, Ansamblul de muzică contemporană AdHOC dirijat de Matei Pop, percuționistul virtuoz Mircea Ardeleanu. Nu lipsesc artiști invitați din străinătate – maestrul saxofonului Daniel Kientzy din Franța, Green Thing Ensemble din Viena, soprana Julia Sitkovetsky din Anglia și foarte tânărul violonist Kristóf Tóth din Ungaria.

Parteneriatul tradițional cu Filarmonica „Transilvania”  prilejuiește un final de festival la altitudinea regalului vocal-simfonic al Orchestrei și Corului Filarmonicii, sub bagheta dirijorului Tiberiu Soare.

Nu va lipsi nici în această ediție o zi consacrată reflecției și schimbului de idei asupra muzicii, prin simpozionul internațional al cărui key-note speaker va fi reputatul muzicolog și interpret dr. William Kinderman de la University of Illinois, S.U.A.

 

***

www.clujmodern.ro

Biletele pentru concertele din 22, 23, 25, 26 și 27 aprilie (12 lei) vor fi puse în vânzare de către Asociația AMGD, cu anticipație și la sala de spectacol cu o oră înaintea concertelor / Biletele pentru concertele din 24 și 28 aprilie vor fi puse în vânzare de către Filarmonica de Stat ”Transilvania” / Pentru studenți și pensionari se aplică o reducere cu 50%. 

***

 

Proiect cultural co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național  

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

 

Parteneri principali:

Institutul Cultural Român

Filarmonica de Stat ”Transilvania”

 

Parteneri:

Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România

Fundația Sigismund Toduță

Școala doctorală „Sigismund Toduță”

Arhivele Bartók Budapesta

Institutul Polonez

Institutul Francez Cluj-Napoca 

 

Parteneri media:

Radio România Cluj, Radio România Muzical, Radio România Cultural, artactmagazine.ro,

 

 

DIASPORA ”BETWEEN ENERGY AND NOSTALGY”

22 aprilie / Studioul de concerte al AMGD (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) ora 19

Ansamblul AdHOC

dirijor Matei Pop,  invitat Mircea Ardeleanu - percuție

PROGRAM:

Dana Probst (Viena) – Hanging Vaults (2012)

Gabriel Irányi (Berlin / Germania) –  Bird in space pentru pian solo (2005)

 

Corneliu Dan Georgescu (Heidelberg) – Whati-Waiata (2015)

Dora Cojocaru (Montreal) – Polovragi (2004)

Horia Șurianu (Paris) – Antonymes Sonores (2014)

Liviu Marinescu (California) – Harmonic fields (2010)

Ghenadie Ciobanu (Chișinău) – The Signs that are Reflected At Sky (2014)

Adina Dumitrescu (Tampere/Finlanda) – Când mările se deschid în oceane (2006)

 

CLUJ à LA CARTE

23 aprilie / Studioul de concerte al AMGD (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) ora 19

PROGRAM:

Iulia Cibișescu-Duran – Decupaje pentru pian solo (2015) – p.a.a.

Sigismund Toduță – 4 Coral-preludii (din ciclul 7 Coral-preludii pentru orgă, 1985)

György Selmeczi – Două cântece religioase pentru voce, clarinet și orgă (1993)

Valentin Timaru – Sonata pentru oboi solo (1967)

Constantin Rîpă – Tulnic pentru trombon și pian (1983)

Adrian Borza – Here and Now: Gothan pentru live electronic (2015)

Tudor Feraru – Trei bagatele pentru cvintet de suflători (2000) 

Răzvan Metea – Avatar pentru cvintet de suflători (2003)

Dan Voiculescu – Dialoguri pentru pian solo (1975)

Ionică Pop – AIR-PIAN_OP. elipticD2i @ D/G_M-A  pentru cvintet de suflători și pian (2017) – p.a.a.

 

INTERPREȚI:  Silvia Sbârciu – pian,  Erich Türk – orgă,  Daniela Păcurar – soprană, 

Alexandru Rebreanu – flaut,  Bence Haáz – oboi,  Răzvan Poptean – clarinet,  Gabriel Cupșa – corn,  Cătălin Lup – fagot,  Leonard Neamț – trombon

 

STRINGS ONLY

24 aprilie / Studioul de concerte al AMGD (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) ora 19

I.

Ion Storojenco - violoncel

Paul Hindemith - Sonata pentru violoncel solo op.25 nr. 3 (1927)

Gerald Resch - „Al fresco” (2012)

Miklós Rózsa – „Toccata capricciosa” op.36 (1976)

 

II.

Cvartetul Transilvan

Gabriel Croitoru – vioara 1, Nicușor Silaghi – vioara a 2-a, Marius Suărășan – violă,

Vasile Jucan – violoncel 

H.P. Türk: Meditationen über KV 499 pentru cvartet de coarde (1975)

 

P. Bentoiu: Cvartetul nr. 2al consonanțelor”, op. 19 (1973)

 

GREEN THING ENSEMBLE (VIENA)

25 aprilie / Studioul de concerte al AMGD (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) ora 19

”VERDE”

 

Matei Ioachimescu – flaut, Natalija Isakovic - vioară, Ana Topalovic – violoncel,

Alfredo Ovalles – pian

PROGRAM: 

Cristian Lolea – Mechanisms (2014)

Annie Gosfield - Cranks and cactus needles  (2008)

Diana Rotaru - Verde (2014)

Ciprian Pop – Magique (2017) – p.a.a.

Cristian Bence-Muk – 9 ½ minute de stress (2014/2017)

Călin Ioachimescu – Tetra-chords (2014)

Juljia Bal – Chochek (2014)

 

 

MASTERCLASS FEZA TANSUğ (ISTANBUL, TURCIA)

26 aprilie / Sala 11 a AMGD (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) ora 10

Social Change, Modernity and Music in Turkey

 

CVARTETUL ARCADIA

26 aprilie / Studioul de concerte al AMGD (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) ora 19

 Ana Török – vioară, Răsvan Dumitru – vioară, Traian Boală – violă, Zsolt Török – violoncel

Invitată: Julia Sitkovetsky– soprană (Marea Britanie)

 

PROGRAM:

Adrian Pop – Țiituri 1 pentru vioară și violoncel (2006)

Paul Constantinescu – Două studii în stil bizantin pentru vioară, violă și violoncel (1929)

Arnold Schönberg – Cvartetul nr. 2 în fa# minor, cu soprană solo (1908)

 

SIMPOZION INTERNAțIONAL DE MUZICOLOGIE

27 aprilie / Sala 11 a AMGD (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) orele 9:30-18:30

Folclorul ca  ferment pentru compoziție – trecut și prezent

Folk Music as a Fermenting Agent for Composition, Past and Present

eveniment realizat in parteneriat cu Arhivele Bartók din Budapesta

Keynote speaker: prof. William Kinderman (University of Illinois Urbana-Champaigne, SUA)

Comunicări susținute de:

Vikárius László (Budapest Bartók Archives)

István Németh (Budapest Bartók Archives)

Dan Variu (Academia de Muzică „Gh.Dima” Cluj)

Pavel Pușcaș (Academia de Muzică „Gh.Dima” Cluj)

Bianca Ţiplea Temeş (Academia de Muzică „Gh.Dima” Cluj)

Feza Tansug  (Ipek University, Ankara, Turcia)

Javier Suárez-Pajares (Universidad Complutense Madrid, Spania)

Belén Pérez Castillo (Universidad Complutense Madrid, Spania)

Nicolae Gheorghiţă (Universitatea Națională de Muzică București)

Ioan Haplea  (Academia de Muzică „Gh.Dima” Cluj)

 

 

”ETHNOCHOROLOGHION”

27 aprilie / Studioul de concerte al AMGD (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) ora 19

Corul de cameră Cappella Transylvanica

dirijor Cornel Groza,   invitat Emil Simion - percuție

 

PROGRAM:

Adrian Iorgulescu – Strigături II (1994)

Nicolae Brînduș – Strigătură de alean nr. 2 pentru un percuționist solo (1984)

Șerban Marcu – Florile dalbe (2016)

Adrian Pop – Kontula lemonia (Lămâi subțirel - 1987)

Alexandr Tanev – Slance barza (1979)

Dan Variu – FolcloRitmic pentru un percuționist solo (2017) - p.a.a.

Ulpiu Vlad – De nuntă (1985)

Tudor Jarda – Nunta țărănească (1967)

Béla BartókHej, de sokszor megbántottál (Hei, de multe ori m-ai mâhnit)

din ciclul Cântece secuiești pentru cor de bărbați (1932)

Steve Reich – Music for Pieces of Wood (1973) și Clapping Music (1972)

 

 

MASTERCLASS WILLIAM KINDERMAN (ILLINOIS UNIVERSITY, SUA)

28 aprilie / Studioul de concerte al AMGD (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) ora 10

New Approaches to Beethoven Interpretation

 

CONCERT VOCAL-SIMFONIC

28 aprilie / Auditorium Maximum al UBB ora 19

Orchestra și Corul Filarmonicii de Stat „Transilvania”

dirijor Tiberiu Soare

dirijorul corului Cornel Groza 

PROGRAM: 

Krzysztof Penderecki – Ofiarom Hiroszymi -Tren (Pentru victimele Hiroșimei – Lamento, 1960)

Miklós Csemiczky – Concert pentru vioară și orchestră - p.a.a. (2015)

solist Kristóf Tóth (Ungaria)

Cornel Țăranu – „semper idem” pentru saxofon și orchestră – p.a.a. (2016)

solist Daniel Kientzy (Franța)

Cristian Misievici – Lamentație și descătușare pentru cor și orchestră (2014)